Saç ekimi ameliyatı nedir?

Saç ekimi ensenizdeki saçlı deriden alınan parçanın uygun şekilde hazırlanarak, gerekli görülen alana yerleştirilmesi işlemidir. Bu ameliyatın amacı saçların yok olduğu veya azaldığı bölgelere olabildiğince ekim yaparak şu anki durumdan daha iyi bir görüntüye ulaşmaktır. Hiç saçı dökülmemiş, gür saç yapısına sahip bir görünüme ulaşmak çoğu zaman olanaksızdır. Ulaşılacak sonuç cerrahi yöntemin başarısı kadar saç tellerinizin kalınlığına, şekline, rengine ve saç dökülme miktarınıza bağlıdır.

Saç ekim işlemi nasıl yapılır?

Bu ameliyat lokal anestezi altında yapılacaktır. Bu anesteziye bağlı alerji veya ilaç reaksiyonu nadiren de olsa görülmekte ve ölümcül olabilmektedir. Üstelik rutin testlerle duyarlı kişiler önceden saptanamazlar. Ancak bu istenmeyen durumlar önceden alınan tedbirler sayesinde, başarıyla tedavi edilebilirler ve hastaya zarar verecek bir durum olma olasılığı son derece azdır.

Saç ekimi ne kadar sürer?

Ameliyat 3-6 saat kadar sürecektir. Ameliyat sonrası yapılan baş sargısı 3-5 gün kalacaktır. Ensedeki verici alanda yara enfeksiyonu ve benzer nedenlerle yara iyileşme sorunu yaşanabilir. Ancak saçlı derinin iyi kanlanması nedeniyle bu tip bir sorun olasılığı düşüktür ve olsa bile kolayca iyileşecektir.

Saç ekimi sonrası neler yapılmalı?

Sorunların olasılığını azaltmak için ameliyat sonrasında doktorun önereceği antibiyotik, ağrı kesici ve benzeri ilaçlar aksatılmadan kullanılmalı, pansuman ve bandaj düzenli olarak uygulanmalıdır. Ameliyatla ilgili herhangi bir sorun olduğunda, sorunun kaynağını ve çözümünü en iyi değerlendirecek kişi olduğundan, öncelikle ameliyatı yapan doktorla görüşülmelidir. Ekilen saçlar yaklaşık 3–4 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. Ekim yapılan saçların bir kısmı tutmayabilir. Buna bağlı olarak bir kısım ekim yerlerinin izi görülebilir. Ancak bu sorun kişinin görünümünü bozacak ölçüde olmaz.

Saç ekimi hangi yöntemler ile yapılır?

Saç ekimi için kullanılan birden fazla yöntem vardır. Bunlardan en çok kullanılanlar ise FUE ve DHI yöntemleridir.

FUE Yöntemi ile saç ekimi:

FUE yönteminde saçlar ensenin biraz üzerinden, iki kulak arasında kalan alandan ucu 0,8 – 1 mm çaplı micro motor aleti ile alınır. Bu yöntemde saçlar tek tek alındığından günlük işlem süresi 6 – 8 saattir. FUE yönteminin belirgin olan üstünlüğü arka kısımda saç alınan yerde herhangi bir iz kalmamasıdır. Saçını çok kısa kestirip kullanmak isteyen kişiler açısından bunun önemli olduğu göz önüne alınmalıdır. Saç ekimi için göğüs ve sırttaki kıl kökleri de kullanılabilmektedir.

FUE tekniği en gelişmiş saç ekim yöntemlerinden birisi olup vücudun diğer bölgelerindeki kıl kökleri de ekim yapılacak bölgeye nakledilebilmektedir. Bu kıl kökleri, ekildikleri kafa derisindeki diğer saçlarla aynı özelliğe sahip olurlar. Yani, örneğin göğüsten alınarak başa nakledilen kıl kökleri burada normal saç olarak uzarlar.

DHI Yöntemi ile saç ekimi:

DHi yöntemi saçların alındığı bölgeden DHi için yapılmış özel iğneler ile alınması ve aynı iğne ile ekilecek alana 1-2 dakika içinde yerleştirilmesi işlemidir. DHi ile saç ekimi denince akla ilk gelen FUE yöntemidir, ancak 2 yöntem arasında kayda değer birkaç farklılık vardır.

DHI Yönteminin FUE yönteminden farkı nedir?

  • DHi saç ekimi yönteminin en önemli farklarından biri saçların tıraş edilmeden ekim yapılabilmesine olanak sağlamasıdır.
  • Saç kökleri donör bölgeden alındıktan sonra 1-2 dakika içinde ekildikleri için, saç köklerinin vücut dışında beklemeleri söz konusu değildir. Bu da saç köklerinin zarar görme ihtimalini çok aza indirmektedir.
  • Saçların tamamen dökülmediği alanlarda, saç arasına daha kolay ekim yapabilmesi söz konusudur.
  • Özellikle dar alanlarda yapılan saç ekimlerinde daha yoğun saç ekimi yapılabilir.